پیام: کالای مورد نظر شما حذف شد.

کوک کردن گیتار - Tuning

پست شده در 2015-04-06 00:00:00

   جهت کوک کردن گیتار روش‌های گوناگونی وجود دارد که سه روش آن موردی بررسی قرار می‌گیرد:

 

۱. دیاپازان Diapazon

از روش‌هایی که از قدیم مورد استفاده بوده کوک نسبی است، که سیم‌پنجم با دیاپازان U (فرکانس 440hz)و باقی سیم‌ها به نسبت آن کوک می‌گردند.

 دیاپازان

روش کار به این ترتیب است که دسته دیاپازان را دردست گرفته و به یکی از دو تیغه آن ضربه‌ای وارد می‌کنیم سپس انتهای گوی شکل را روی بدنه گیتار قرار می‌دهیم به علت خاصیت رزنانس و آکوستیک بودن بدنه گیتار صدای نت لا از گیتار شنیده می‌شود و می‌توان سیم پنجم را با آن کوک کرد. وبرای امتحان دیاپازانِ در حال ارتعاش را روی سیم پنجم دقیقا بالای فرت دوازده قرار داده اگر صدای نت لا شنیده شود کوک صحیح است.

 

۲. لوله‌های صوتی Pitch Pipe

این وسیله دارای شش سوراخ مجزا برای فوت کردن است و هر سوراخ برای یکی از سیم‌های گیتار ساخته شده است که به راحتی می‌توان با شنیدن صداهای تولید شده گیتار را کوک کرد.

 لوله صوتی

۳. کوک‌کننده‌های دیجیتالی و نرم‌افزاری Tuner

این دستگاه توسط میکروفن (در بعضی انواع ارتعاش‌گیر) فرکانس سیم‌ها را تشخیص می‌دهد و به صورت عدد، عقربه یا چراغ LED نشان می‌دهد که سیم‌ها باید شل یا سفت گردند.

 دیجیتال

 

 

لینک دانلود نرم افزار برای کامپیوتر (ویندوز)

 

لینک دانلود تیونر برای موبایل (اندروید)

 

پس از نصب این نرم‌افزار به راحتی می‌توانید گیتار خود را کوک نمائید.

اگر پس از نصب موفق به استفاده نشدید تنظیمات کامپیوتر خود را به ترتیب زیر تغییر دهید:

 


Control Panel → Sounds and Audio Devices → Volume → Devices Volume → Advanced → Master Volume → Options → Properties → Input or Recording → ok → Volume Recording up to high level

 

 

 

 

سامان خلیلی

بازگشت به بالا