پیام: کالای مورد نظر شما حذف شد.

سطوح مختلف شنیدن موسيقی

پست شده در 2015-05-30 18:31:21

Listenقطعات موسيقي را در يك تقسيم بندي ابتدايي مي‌توان به دو دسته تقسيم نمود :

۱.سازي 

۲. آوازي

در شنيدن موسيقي آوازي با كلام توجه شنونده غالبا معطوف به كلمات و شعر مي‌شود و از تمركز موسيقي كاسته مي‌شود، به همين دليل در اين مقاله مقصود قطعاتي است كه بدون كلام مي‌باشند.

 

شنيدن يك قطعه موسيقي داراي سه سطح است:

۱. حس

۲. شناخت

۳. درك

 

۱. حس

در سطح اول ما فقط از حس شنوايي استفاده مي‌كنيم و به موسيقي گوش مي‌دهيم و اثري سطحي و آني از آن برداشت مي‌‌نماييم، بدون در نظر گرفتن حتي احساس قطعه و معمولا بعد از شنيدن، حتي ملودي آن را هم به خاطر نمي‌آوريم و بيشتر ارتباط ما با ريتم است. مثل گوش كردن به موسيقي در حال انجام كار ، گفتگو و....

۲.شناخت

در اين مرحله حس زيبايي شناسي نيز به حس شنوايي مي‌پيوندد و توجه ما بيشتر به موسيقي جلب شده و لذت بيشتري مي‌بريم و متمرك، به ملودي موسيقي گوش فرا مي‌دهيم بدون در نظر گرفتن نكات فني مانند فرم، بافت، اركستراسيون و... معمولا بدون تمركز نمي‌توان به اين طريق موسيقي را گوش كرد و پس از اتمام معمولا ملودي و احساس آن مدتي باما خواهد بود و مي‌توانيم قسمت‌هايي از آن را زمزمه كنيم و به خاطر بياوريم.

۳.درك

در اين مرحله به تمام زواياي قطعه توجه مي‌شود، مثلا آهنگساز اين قطعه كيست، در چه سالي و درچه موقعيتي تصنيف گشته، ارتباط اسم قطعه با آن و احساس آن، دست يابي به پارتيتور جهت بررسي دقيق تر ملودي ، هارموني و اركستراسيون و در مرحله بعدي توجه به نكات ظريف‌تر مانند : بافت، فرم آهنگسازي و مواردي اين چنين.

سامان خليلي

بازگشت به بالا