پیام: کالای مورد نظر شما حذف شد.

نکاتی پیرامون تمرینات موسیقی

پست شده در 2015-05-20 14:53:17

 

Trainiongشما در کدام پله‌اید؟

 

 

تنها راه پیشرفت در عرصه نوازندگی تمرینات مستمر، بابرنامه‌ریزی دقیق و آگاهانه است. البته منظور از تمرین تلاش برای اجرای قطعات جدید و بالابردن تکنیک و سرعت نوازندگی است.

 

 

با چند سئوال شروع می‌کنیم:

 

 

چقدر در روز تمرین کنیم؟

مطمئنا "هرچی بیشتر بهتر" ولی باید توجه داشت که با برنامه ریزی این‌کار را انجام دهیم، بهترین مدت زمان برای تمرین بین بیست تا چهل دقیقه است چراکه کمتراز بیست دقیقه زمان برای تمرین خیلی کم است و بعد از چهل دقیقه به دلیل خستگی قدرت یادگیری کاهش پیدا می‌یابد. پس باید زمان تمرینات را حدود نیم ساعت تنظیم کرد، حالا هرچه تعداد این ست‌های تمرین در روز بیشتر باشد مطمئنا بهتر است.

 

 

چه زمانی در روز تمرین کنیم؟

باید برای تمرینات ساعتی از روز را انتخاب کنیم که ذهن آماده یادگیری باشد یا به عبارتی زمانی که کاملا سرحال هستیم که این یک امر نسبی است بعضی‌ها صبح‌ها آمادگی بهتری دارند و عده‌ای شب‌ها و این را باید هرفردی برای خودش مشخص کند.

 

 

چند روز در هفته تمرین کنیم؟

فراگیری موسیقی یک فرآیند روزانه است و باید به‌صورت روزانه باشد یعنی هر روز با برنامه ریزی این‌کار انجام گیرد، چون روز بعد نمی‌توان جبران روز از دست رفته را کرد، به عبارت دیگر روزی نیم ساعت تمرین اثرش فوق‌العاده بیشتر از یک روز در هفته و سه ساعت تمرین است.

 

 

کجا تمرین کنیم؟

جای تمرین از موارد بسیار مهم می‌باشد برای تمرین باید حتما جای مشخصی داشت که در آن محل راحت‌باشیم، لوازم مورد نیاز تمرین در دسترس باشد(مثل پایه‌نت، مترونم، پدال‌زیرپا، نت‌ها و...) و محلی باشد که در آن آرامش داشته باشیم و چیزی باعث نشود حواس‌مان پرت شود مثلا جایی که محل رفت و آمد خانواده باشد و یا اتاقی نشیمن که صدای تلویزیون در آن باشد و...

 

 

چه چیزی تمرین کنیم؟

معمولا تمرینات نوازندگان به سه دسته تقسیم می‌شود که بهتر است به ترتیب زیر اجرا گردد:

الف. تمرینات دست‌گرمی مانند گام و آرپژ

ب. کار برروی قطعه‌ یا تکنیکی جدید

ج. اجرای قطعات قدیمی

 

 

چند نکته:

1. حتی‌الامکان از مترونم و یا موسیقی‌های ضبط شده جهت همراهی استفاده نمایید.

2. همیشه با تمرکز و تفکر تمرین کنید.

3. ساز و لوازم مورد نیاز تمرین را همیشه در دسترس داشته باشید.

4. از تمرینات موسیقی لذت ببرید.

5. پیشرفت خود را با گرفتن فیلم، ضبط صدا و یا نوشتن سرعت مترونم ثبت و مقایسه کنید.

6. جدول برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید.

 

سامان خلیلی

بازگشت به بالا